Przejdź do treści

Co Michael Jordan powiedziałby o metodzie OKR?

Michael Jordan i OKR

Słynny amerykański koszykarz Michael Jordan – podpora Chicago Bulls – zapewnił drużynie nie jedną wygraną. Wiedział jednak, że po mistrzostwo NBA może sięgnąć tylko drużyna!

Jaki związek ma przytoczony cytat z wdrażaniem metody OKR (Objectives & Key Results) w firmie?

Grać w jednej drużynie...

Kiedy Marta z HR przeczytała powyższy cytat, wybrany jako motto do prowadzonego przeze mnie warsztatu, powiedziała: w sporcie może tak jest. Jak sprawić, aby menedżerowie i zespoły z różnych działów grali w jednej drużynie?

Wiele firm zrozumiało, że w oparciu o pojedyncze „gwiazdy” nie sięgną po mistrzostwo, jakim jest miejsce lidera w branży.

Do osiągnięcia takich celów strategicznych konieczna jest współpraca osób z całej firmy i jej najwyższy poziom – współodpowiedzialność za cele firmowe. Sięgnięto w nich po metody zarządzania celami, takie jak OKR (Objectives & Key Results), które pozwalają na zbudowanie kultury współodpowiedzialności za cele.

Jak zbudować współodpowiedzialność za cele firmowe?

  1. Po pierwsze zarząd jasno formułował i uzgadniał „w pionie” roczne cele strategiczne. Już na tym etapie każdy mógł poczuć, że ma wpływ na formułowanie rocznych OKR-ów firmowych.
  2. Orientując się na cele firmowe, zespoły z różnych działów formułowały propozycje OKR-ów kwartalnych.
  3. I tu następował niezwykle ważny, a czasem pomijany etap procesu OKR – uzgadnianie celów „w poziomie”. Na tym etapie zespoły informują się wzajemnie o propozycjach celów i szukają możliwości współpracy. Czasem formułują wspólny OKR, a czasem współpracują przy osiąganiu wybranego Kluczowego Rezultaty. Jest jeszcze jedna możliwość – tworzenie zespołów interdyscyplinarnych, które formułują własne OKR-y.

Co warto zrobić?

Marta powiedziała mi, że przekonuje ją podejście do formułowania celów i poprosiła mnie, abym jej pokazał, jak będziemy pracować na warsztacie dla przedstawicieli różnych zespołów. Przedstawiłem jej koncepcję i scenariusz warsztatu, który miał się odbyć w następnym tygodniu oraz propozycję wsparcia wdrożenia procesu OKR.

Firmy, które sięgają po OKR-y, potwierdzają, że w procesie OKR wytwarza się współodpowiedzialność za cele firmowe, a to sprawia, że wysiłek wszystkich pracowników jest ukierunkowany na osiąganie celów strategicznych.

 

Myślisz o wdrożeniu OKR? Porozmawiajmy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *