Przejdź do treści

Czy już czas na OKR ?

Czas na OKR

Czy jako osoba odpowiedzialna za formułowanie lub realizację celów strategicznych – prezes, dyrektor, menedżer – spoglądasz już na zegar i myślisz, że już czas usiąść do celów na 2024 rok?

Strategiczny kalendarz

Kiedy menedżerowie myślą o celach strategicznych na kolejny rok, to często odkładają działania na grudzień, a tam czeka na nich gonitwa za wynikiem, Święta i urlopy kluczowych osób… Jak co roku…

W wielu firmach zdano sobie sprawę, że rolą Zarządu jest odpowiednie przygotowanie procesu formułowania celów i zadbanie o ich jakość. Ja pokazuję im, jak uczynić ten proces lepszym wykorzystując metody OKR (Objectives & Key  Results).

Na początek - lista kontrolna

Na początek spotykam się z kluczowymi osobami w firmie (online lub on site) i pytam: Co już mamy?

  • Strategia firmy?
  • Doświadczenie w stosowaniu metod zarządzania celami np. OKR?
  • Zespół ludzi, którym zależy na doskonaleniu stawiania celów rocznych i skutecznej ich realizacji?

Czas na warsztat

Potem organizuję warsztat strategiczny w formie tradycyjnej i w ciągu 1-2 dni pokazuję, jak sformułować firmowe cele roczne wynikające ze strategii:

🔶 Uczestnicy wybierają priorytety strategiczne (ja podpowiadam ile),

🔶 Omawiam „fundamenty” metody OKR zwracając uwagę na formułę (O+KR +I) oraz trzy czynniki sukcesu wdrożenia OKR.

🔶 Pokazuję, czym jest właściwy cel roczny (Osiągnięcie + Kluczowe Rezultaty) i proszę uczestników o zamianę priorytetu w firmowy OKR,

🔶 Pokazuję też, jak przebiega proces realizacji celów rocznych i jaka jest rola Zarządu w tym procesie.

🔶 Na tym etapie ustalam z uczestnikami warsztatu harmonogram przyszłych działań tak, aby zdążyć z zaplanowaniem procesu do końca roku i wystartować z pierwszym cyklem kwartalnym od stycznia (lub od lutego, jeśli ktoś woli).

Podsumowanie

Firmy, które formułowały wraz ze mną roczne cele OKR, potwierdzają, że na właściwe przygotowanie procesu OKR potrzeba ok. 1-2 miesięcy, co zwiększa szanse na efektywne osiąganie celów strategicznych i zaangażowanie pracowników w realizację strategii.

🎯 Jeśli myślisz o właściwym formułowaniu celów na 2024 rok i przygotowaniu procesu zarządzania celami, to skontaktuj się ze mną i porozmawiajmy o możliwościach współpracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *