Przejdź do treści

Czy OKR-y są agile?

Czy OKR są agile? Zwinność a metoda OKR

Czy metoda OKR jest zwinna (agile)?

Czy będąc prezesem lub dyrektorem firmy, któremu leży na sercu realizacji strategii, pomyślałeś czasem, że w dzisiejszych burzliwych czasach VUCA i BANI dążenie do osiągania celów strategicznych powinno być zwinne i elastyczne (agile)?

Kaskadowanie celów się nie sprawdza

Kiedy zarząd ustali samodzielnie cele strategiczne, to potem kaskaduje je szczebel niżej do dyrektorów. Ci ustalają cele na swoim szczeblu i podają je menedżerom średniego szczebla, a ci przesyłają swoje cele do pracowników. Wygląda to na uporządkowany proces, tylko nie przynosi efektywnej realizacji celów, ani nie angażuje pracowników!

W wielu firmach zrozumiano, że rolą dobrej metodyki zarządzania celami jest przełożenie strategii firmy na cele, które pracownicy chcą efektywnie realizować! Taka jest metodyka OKR (Objectives & Key Results), którą pomagam zaplanować i wdrożyć w firmach, z którymi współpracuję. A konkretnie?

Dlaczego OKR?

Na warsztatach i spotkaniach pokazuję, czym jest zwinne podejście do formułowania i realizacji celów OKR.

✅ Wyjaśniam, że proces OKR jest procesem, który umożliwia się uczenie organizacji z kwartału na kwartał i pokazuję, jak doskonalić proces, dzięki retrospektywom i podsumowaniom.

✅ Pokazuję, jak być zwinnym w realizacji celów w ciągu cyklu kwartalnego OKR, wykorzystując wnioski z podejmowanych działań i ich rezultatów.

✅ Pokazuję też, jak zwinnie (elastycznie) reagować na zmiany w czasie planowania kolejnych celów kwartalnych OKR tak, aby dostosowywać się do sytuacji w firmie i jej otoczeniu oraz do poziomu osiągania celów rocznych.

✅ I na koniec (last but not least) pokazuję, jak przekazać pracownikom uprawnienia do formułowania celów kwartalnych, aby budować zaangażowanie w realizację strategii firmy.

OKR - przewaga dzięki zwinności

Firmy, które właściwie wdrożyły zwinne zarządzanie celami OKR podkreślają, że poziom realizacji celów strategicznych się zwiększył, a stawiane przez zespoły cele kwartalne OKR są inspirujące i angażujące.

A Twoim zdaniem, czy takie podejście może pomóc w budowie firmy, w której pracownicy chcą pracować i angażować się w realizację celów firmy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *