Przejdź do treści

Dlaczego prezesa boli głowa?

Delegowanie i osiąganie celów - Dlaczego prezesa boli głowa?

„Od myślenia głowa boli!”,  A jak musi boleć głowa prezesa, który myśli o całej firmie?

„Cała firma na mojej głowie” – powiedziała do mnie Justyna, która jest prezesem firmy zatrudniającej ponad 300 osób. I kontynuowała: „Jeden  konsultant powiedział, abym podzieliła zadania wg jakiejś matrycy i te uciążliwe oraz te których nie lubię delegowała”.

„Wiesz, to całe delegowanie nie działa” – dodała ze smutkiem.

Delegowanie to nie "spychologia"

Delegowanie nie może być „spychologią”, która polega na przekazywaniu niechcianych i nielubianych zadań innym. Dlaczego oni mieliby polubić takie zadania?

Wiele firm zrozumiało, że złe delegowanie nie działa – odpowiedziałem. Firmy te znalazły lekarstwo w takim delegowaniu uprawnień, które pozwala podwładnym na wybieraniu zadań do wykonania.

Zobacz, jak to działa w przypadku zwinnego zarządzania celami – OKR (Objectives & Key Results) – powiedziałem.  Justyna, opowiem Ci, jak to działa:

  1. Jako prezes (z Zarządem) formułujesz strategię i ustalasz roczne cele OKR dla firmy – cele strategiczne, które będą wyzwaniem w tym roku. Następnie ogłaszasz te cele wszystkim pracownikom.
  2. Potem zespoły, znając orientację strategiczną – cele roczne, same formułują kwartalne cele OKR dla zespołów.  Zapisują je na specjalnej tablicy (tradycyjnej lub wirtualnej) tak, aby były widoczne dla wszystkich. Cele składają się z planowanych Osiągnięć oraz Kluczowych Rezultatów, jakie świadczą, że Osiągnięcie zostało zrealizowane.
  3. Mając ustalone cele kwartalne, zespoły ustalają działania, jakie pozwolą im na osiągnięcie poszczególnych Kluczowych Rezultatów.
  4. W trakcie kwartału członkowie zespołów spotykają się, aby omawiać poziom realizacji celów oraz wymyślać nowe działania i usuwać przeszkody.
  5. Na koniec kwartału podsumowują poziom osiągnięcia celów kwartalnych i planują kwartalne OKR-y na następny cykl.

„Widzisz różnicę w między takim postępowaniem a spychologią”❓

Rola właścicieli i prezesów firm

A jaka jest moja rola? – spytała pani prezes.

  • Jesteś twarzą projektu – pokazujesz, że to ważny projekt i go wspierasz.
  • Ustalasz strategię i cele roczne OKR dla firmy.
  • Stawiasz sobie i Zarządowi własne kwartalne OKR-y.

OK – powiedziała Justyna – to od czego możemy zacząć? Od warsztatu strategicznego z Zarządem! – odpowiedziałem i ustaliliśmy termin warsztatu.

Firmy, w których wdrożono z powodzeniem metodę OKR potwierdzają, że delegowanie uprawnień w obszarze formułowania i realizacji celów kwartalnych wpłynęło istotnie na poziom realizacji strategii oraz zwiększyło zaangażowanie pracowników. 

 A prezesów przestała boleć głowa… 😁

A Ty chciałabyś / chciałbyś delegować część uprawnień, aby zbudować jeszcze mocniejszą i zaangażowaną firmę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *