Przejdź do treści

Na OKR-y nigdy nie jest za późno…

Kiedy rozpocząć wdrożenie metody OKR

Grudzień to było szaleństwo – mówią często menedżerowie i członkowie zarządu firm handlowych czy produkcyjnych – ledwo zdążyliśmy z dyrektorami działów przejrzeć naszą strategię i ustalić cele na 2023 rok. Mieliśmy ruszyć z zarządzaniem celami OKR, ale nie daliśmy rady. Czy już jest za późno?

Mamy styczeń. Czy już za późno na OKR-y?

Kiedy nadchodzi koniec roku, to często wśród nawału zadań związanych z wykonaniem planów IV kwartału oraz rocznych, a także planowaniem „postanowień” noworocznych, umyka kwestia metod realizacji strategii! A to może znacznie obniżyć efektywność osiągania celów!

W wielu firmach zrozumiano, że zarządzanie celami OKR (Objectives & Key Results) wspiera realizację firmowych celów rocznych, które są powiązane ze strategią! Rolą metody OKR jest zapewnienie koncentracji na najważniejszych celach oraz włączenie w proces realizacji strategii jak największej liczby pracowników. Jak to zrobić, kiedy mamy już nowy rok?

Kilka wskazówek

Kiedy wspieram Zarządy i zespoły we wdrażaniu OKR w firmie, to zazwyczaj działam następująco:

1️⃣ Spotykam się z Zarządem i pokazuję, że wdrożenie OKR można rozpocząć w każdym momencie roku. Tłumaczę też, dlaczego start od 1 stycznia nie musi być najlepszym rozwiązaniem.

2️⃣ Następnie rozpisuję proces OKR, czyli na linii czasu zaznaczam, jak wygląda wdrożenie, zaczynając od etapu przygotowania, poprzez możliwy pilotaż w wybranych działach, aż po zaszczepienie metody w całej firmie.

3️⃣ Następnie zapraszam Zarząd na warsztat strategiczny, gdzie pokazuję jak powiązać strategię z rocznymi celami OKR dla firmy oraz jak właściwie formułować cele roczne OKR.

 Teraz, kiedy Zarząd zna już podstawy metody OKR, rozpisujemy role w procesie, budujemy zespół projektowy wdrażający OKR i piszemy plan komunikacji. Ustalamy też harmonogram działań.

Wnioski

Wszystkie firmy, które decydują się na zwinne podejście do formułowania celów OKR, podkreślają, że kluczową kwestią jest zrozumienie istoty metody i przygotowanie do wdrożenia, co pozwala na skuteczną realizację strategii, niezależnie od daty startu procesu.

A według Ciebie, kiedy warto rozpoczynać ważne dla firmy projekty, takie jak OKR? Czy koniecznie 1 stycznia?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *