Przejdź do treści

Od czego rozpocząć wdrożenie OKR, czyli menedżer spotyka przedszkolaków

Od czego rozpocząć wdrożenie OKR

Od czego zacząć wdrożenie OKR-ów w firmie? Takie pytanie zadał mi ostatnio Dariusz – Wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych, dużego przedsiębiorstwa działającego w obszarze nowych technologii.

Już chciałem odpowiedzieć – zacznij od ustalenia celów strategicznych na najbliższy rok, ale ugryzłem się w język! Zaraz zdradzę ci, dlaczego.

Zaczynaj z wizją końca

Zadałem Dariuszowi pytanie – co chcesz osiągnąć dzięki wdrożeniu? Czy myślisz, że wdrożenie jakiegoś narzędzia w firmie – czy to jest OKR, ERP czy robot przemysłowy – jest celem samym w sobie?

Moja odpowiedź na pytanie Wiceprezesa Zarządu brzmiała: Zaczynaj z wizją końca. Potem dodałem – jeśli już mówimy o wizji, to jest to dobry trop. Zaraz zabierzemy się do pracy, ale najpierw opowiem ci krótką historię o grupie dzieci w przedszkolu. Dobrze? Darek kiwnął głową, a ja opowiadałem…

Przedszkolaki uczą menedżerów

Od czego zacząć wdrożenie OKR w firmie?

Oto opowiedziana historia:

Była jesień. Panie opiekujące się dziećmi w przedszkolu zaplanowały zajęcia w sam raz pasujące do listopadowych dnijak pomóc ptaszkom w czasie zimy?

Pierwsza grupa przedszkolaków usłyszała, że dziś pozna nowe narzędzia – młotek, piłę i miarkę. Druga usłyszała, że będzie budować karmniki dla ptaków, dzięki którym ich skrzydlatym przyjaciołom będzie łatwiej przetrwać zimę.

Następnie obie grupy zabrały się do pracy. Która – twoim zdaniem – była bardziej zmotywowana?

Ja uważam, że ta druga, od karmników, ponieważ wizja, którą usłyszeli była bardziej inspirująca.

Czego mogą nauczyć się menedżerowie od przedszkolaków?

Otóż wizja wdrożenia OKR-ów nie różni się w formie od wizji pomocy ptakom. Jeśli przekazujesz pracownikom informację o rozpoczęciu wdrożenia metody OKR, to możesz im opowiedzieć, że poznają nowe narzędzie i wdrożą je do swoje pracy. Możesz też zakomunikować inspirujący cel strategiczny firmy i wspomnieć, że będzie on realizowany przy wsparciu metody OKR.

Od czego rozpocząć wdrożenie OKR – wnioski

W drożenie OKR-ów w firmie zacznij od wizji. Zdecyduj, co chcesz przekazać pracownikom w ramach tej wizji! Czy będzie to młotek czy karmnik dla ptaków?

Dariusz pokiwał głową. Potem usiedliśmy i pracowaliśmy nad wizją stanu docelowego. I nie była to wizja „Każdy dział w firmie stosuje metodę OKR”!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *