Przejdź do treści

OKR i strategia, czyli od czego zacząć?

OKR - od czego zacząć? Metoda OKR i strategia.

Czy jako prezes lub dyrektor firmy odpowiedzialny za realizację strategii myślisz czasem, że warto wprowadzić lepszą metodę osiągania zakładanych celów – OKR? Dziś podpowiem, od czego zatem zacząć.

Zanim zabierzesz się do stawiania celów

Kiedy menedżerowie usłyszą lub przeczytają coś o metodzie zarządzania celami OKR (Objectives & Key Results), to często mają w głowach, jakie cele postawią swoim pracownikom i jak będą ich rozliczać.

Nie tędy droga!

 

Krok po kroku - OKR i strategia

Kiedy spotykam się z zarządem firmy, który chce zwiększyć efektywność realizacji celów i zaangażować w tę realizację pracowników, to zazwyczaj moje działania doradcze układam w następujące kroki:

  • Proszę uczestników o przedstawienie (w skrócie) założenie strategii firmy na kilka najbliższych lat. Jeśli firma nie posiada strategii, to umawiam się na przeprowadzenie warsztatu budowy strategii.
  • Potem zapraszam uczestników do wypisania celów, jakie chcą realizować w ciągu najbliższego roku. jeśli tych celów jest zbyt dużo, to pokazuję, jak wybrać te priorytetowe i ile powinno ich być.
  • W trzecim kroku pokazuję uczestnikom, jak zapisać firmowe cele roczne w formie OKR i pomagam formułować te cele.
  • Kiedy mamy już firmowe OKR-y roczne, wynikające ze strategii firmy, to zapraszam uczestników do sporządzenia planu wdrożenia OKR-ów w firmie, pokazując, jakie elementy powinny znaleźć się w takim planie.

Podsumowanie

Menedżerowie kierujący firmami, które z powodzeniem wdrożyły metodę OKR potwierdzają, że sformułowanie strategii i firmowych rocznych celów OKR pozwala na stworzenie drogowskazu dla kwartalnych celów zespołowych i jest warunkiem koniecznym budowy zaangażowania pracowników w realizację celów.

Foto: Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *