Przejdź do treści

OKR – szkolenia czy doradztwo?

OKR - szkolenia czy doradztwo

Myślisz o wdrożeniu zarządzania celami OKR w firmie i zastanawiasz się, czy odpowiednie dla ciebie są szkolenia czy doradztwo w tym obszarze? Oto kilka moich wskazówek – od osoby, która prowadzi zarówno doradztwo, jak i warsztaty dotyczące OKR (Objectives & Key Results).

Ile trwa proces wdrożenia OKR?

Najlepsza odpowiedź na postawione pytanie brzmi: to zależy, ale nie jest to odpowiedź zadowalająca klientów, myślących o wdrożeniu OKR.

Z moich obserwacji konsultanta wspierającego wdrożenie OKR wynika, że wdrożenie zwinnego zarządzania celami OKR w firmie trwa około 15-27 miesięcy. To nie znaczy, że tyle czasu współpracuję z firmą, tylko że proces doskonalenia zarządzania celami wspierający realizację strategii obejmuje:

  • co najmniej 15 miesięcy (3 miesiące przygotowania do wdrożenia + cykl roczny OKR obejmujący cztery cykle kwartalne),
  • do 27 miesięcy (3 miesiące przygotowania do wdrożenia + dwa cykle roczne OKR obejmujące po cztery cykle kwartalne, z czego pierwszy cykl roczny jest traktowany jako pilotaż)

Kiedy sięgnąć po szkolenia z OKR?

Kiedy szkolenie jest odpowiednią formą wsparcia dla ciebie i twojej firmy? Oto, co mogę podpowiedzieć, na podstawie moich działań wspierających wdrożenie OKR i obserwacji prowadzonych w firmach:

  1. Kiedy chcesz szybko dowiedzieć się, czym naprawdę jest zarządzanie celami OKR i masz zamiar podjąć decyzję o wdrożeniu po zdobyciu wiedzy na 1- lub 2-dniowym szkoleniu.
  2. Kiedy dysponujesz niewielkim budżetem i decydujesz się na samodzielne zarządzanie wdrożeniem OKR po 2-dniowym warsztacie. Zakładasz, że będziesz się uczyć na podstawie doświadczenia i wyciągać na bieżąco wnioski z rezultatów podejmowanych działań. (Z mojego doświadczenia wynika, że to trudna droga i rzadko kończy się sukcesem, bo nie masz możliwości weryfikacji, czy postępujesz w zgodzie z metodyką OKR).
  3. Kiedy szkolenia/warsztaty są częścią całego procesu wdrożenia obejmującego zarówno szkolenia, jak i doradztwo.

Kiedy warto skorzystać z doradztwa?

Moje doświadczenia we współpracy z firmami pokazują, że w procesie wdrożenia OKR, który trwa od kilku do kilkunastu miesięcy doradztwo jest dobrą formą wsparcia w sytuacji:

  • Kiedy chcesz przejrzeć ze mną swoją strategię i ustalić priorytety strategiczne przed rozpoczęciem wdrożenia.
  • Kiedy chcesz – przy moim wsparciu – zaplanować proces wdrożenia i podejść do niego jako do procesu wdrażania zmiany. Wtedy oferuję całe moje doświadczenie związane z planowaniem i wdrażaniem zmian (Patrz: Zwinnologia. Innowacyjne podejście do zarządzania zmianą).
  • Kiedy oczekujesz ode mnie wsparcia w procesie OKR w ramach działań, których wcześniej nie były podejmowane np. formułowanie rocznych OKR dla firmy, formułowanie zespołowych OKR na pierwszy kwartał cyklu, retrospektywa kwartalna itd.
  • Kiedy widzisz potrzebę posiadania doradcy, z którym możesz omówić na bieżąco postępy i problemy, jeśli one sią pojawią – potrzebę konsultowania ze mną podejmowanych działań.
  • Kiedy oczekujesz osoby, która może pełnić rolę coacha procesu wdrożenia lub mentora, z którym można porozmawiać o ważnych kwestiach związanych z realizacją strategii.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że moje podpowiedzi są dla Ciebie przydatne.

Jeśli chcesz porozmawiać o możliwościach wsparcia lub współpracy, to skontaktuj się ze mną.

Foto: pixabay, 2502petraprivat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *