Przejdź do treści

Od myślenia (o całej firmie) głowa boli…

OKR - lekarstwo na ból głowy prezesa firmy

Z jakiego powodu boli głowa prezesa, właściciela lub dyrektora firmy?
Często głowa boli od myślenia…  Od myślenia o całej firmie!

Ostatnio pisałem, jaka jest rola zarządu w trakcie wdrożenia OKR, a w tym artykule pokazuję, dlaczego warto sięgnąć po lekarstwo, jakim jest zwinne zarządzanie celami.

Przyczyny bólu głowy i nieskuteczne lekarstwa

„Cała firma na mojej głowie” – słyszę czasem od prezesa lub dyrektora firmy zatrudniającej. Nim zdążę o cokolwiek zapytać, prezes kontynuuje wypowiedź: „Jeden konsultant powiedział, abym podzielił zadania wg matrycy Eisenhowera i te uciążliwe oraz te których nie lubię delegowała”. „Wiesz, to całe delegowanie nie działa”.

Otóż delegowanie nie zadziała, kiedy staje się „spychologią”, która polega na przekazywaniu niechcianych i nielubianych zadań innym. Dlaczego pracownicy mieliby nudne i żmudne zadania, które męczą menedżerów?

Jak ustrzec się "spychologii"?

Wiele firm zrozumiało, że złe delegowanie nie działa. Firmy te znalazły lekarstwo w takim delegowaniu uprawnień, które pozwala podwładnym na wybieranie celów i działań prowadzących do realizacji tych celów.

Spotykając się z menedżerami, którzy mają podobny do opisanego wyżej bólu głowy, pokazuje im, jak działa delegowanie w ramach metody zwinnego zarządzania celami OKR (Objectives & Key Results).

Najczęściej mówię o następujących krokach::

✅ Jako prezes (z Zarządem) formułujesz strategię i ustalasz roczne cele OKR dla firmy – cele strategiczne, które będą wyzwaniem w tym roku. Następnie ogłaszasz te cele wszystkim pracownikom.

✅ Potem zespoły, znając cele roczne, same formułują kwartalne cele OKR dla zespołów. Mogą to zrobić na warsztatach, które dla nich poprowadzę. Zespoły zapisują je na specjalnej tablicy tak, aby były widoczne dla wszystkich. Cele składają się z planowanych Osiągnięć oraz Kluczowych Rezultatów, które świadczą, że Osiągnięcie zostało zrealizowane.

✅ Kiedy są już ustalone OKR-y kwartalne, to proszę zespoły o ustalenie działań, jakie pozwolą im na osiągnięcie poszczególnych Kluczowych Rezultatów.

✅ W trakcie kwartału wspieram zespoły podczas spotkań omawiających poziom realizacji celów oraz w prowadzeniu retrospektyw.

✅ Na koniec kwartału zespoły podsumowują poziom osiągnięcia kwartalnych celów i planują kwartalne cele na następny cykl. (Mogę je wesprzeć w tych działaniach).

Lekarstwo, które działa

Widzisz już różnicę w między takim postępowaniem a spychologią?

Jaka jest Twoja rola – prezesa, dyrektora lub członka zarządu?

✔️ Jesteś twarzą projektu – pokazujesz, że to ważny projekt i go wspierasz.

✔️ Ustalasz strategię i cele roczne OKR dla firmy.

✔️ Stawiasz sobie i Zarządowi własne kwartalne OKR-y.

Od czego zacząć? Od warsztatu strategicznego z Zarządem!

Firmy, w których wdrożono z powodzeniem metodę OKR potwierdzają, że delegowanie uprawnień w obszarze formułowania i realizacji celów kwartalnych wpłynęło istotnie na poziom realizacji strategii oraz zwiększyło zaangażowanie pracowników.

💊 A prezesów przestała boleć głowa… 😁

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *