Przejdź do treści

Zarząd i wdrożenie OKR

Zarząd i wdrożenie OKR

Myślisz o nowych celach strategicznych lub chcesz w 2023 roku poprawić efektywność realizacji celów strategicznych, wykorzystując zwinne zarządzanie celami? Zdarzyło Ci się zastanawiać: Mam tyle różnych obowiązków – czy muszę szczegółowo poznać metodykę OKR (Objectives & Key Results)?

Czy Zarząd firmy może odpuścić?

Czasami nawał pracy powoduje, że prezesi, właściciele lub dyrektorzy firm odpuszczają ważne zadania, jakie mają do wykonania w czasie kluczowych zmian w firmie. To prosta droga do porażki!

Rozmawiałem ostatnio z Dariuszem – prezesem firmy, która zdecydowała się na wdrożenie zwinnego zarządzania celami OKR. Czy ja muszę zgłębić tę nową metodę? – zapytał prezes i uśmiechając się dodał – przecież od tego są konsultanci zewnętrzni i moi podwładni…

Na początek potwierdziłem – członek zarządu nie musi być trenerem wewnętrznym i uczyć innych metody OKR. A potem odpowiedziałem pytaniem na pytanie prezesa: jakie – twoim zdaniem – są zadania zarządu w trakcie wdrożenia?

Zadania stojące przed Zarządem

Wspólnie z prezesem spisaliśmy na flipcharcie wyzwania stojące przed zarządem w trakcie planowanej zmiany:

✔️ Bycie „twarzą projektu”,
✔️ Sformułowanie rocznych celów OKR dla firmy,
✔️ Formułowanie okresowych (np. kwartalnych) celów OKR dla zarządu,
✔️ Realizacja celów okresowych i doskonalenie procesu dzięki retrospektywom, przeglądom i podsumowaniom,
✔️ Komunikacja inicjująca i wspierająca projekt wdrożenia OKR,
✔️ Usuwanie przeszkód, które wstrzymują proces w innych zespołach,
✔️ Podtrzymywanie mobilizacji uczestników projektu.

Po zapisaniu powyższej listy, prezes zadał mi pytanie: Na kiedy możemy się umówić na warsztat Fundamenty OKR dla Zarządu?

Wnioski

Firmy, które wdrożyły z powodzeniem OKR-y potwierdzają, że Zarząd musi znać metodę zwinnego zarządzania celami w takim stopniu, aby efektywnie stawić czoła wymienionym wyżej wyzwaniom. Zarządy tych firm zrozumiały, że bez kompetencji w zakresie planowania celów OKR i zarządzania procesem realizacji celów, nie będzie możliwe efektywne realizowanie strategii firmy.

A Twoim zdaniem, czy takie postępowanie Zarządu może zwiększyć szanse na sukces wdrożenia kluczowej zmiany w firmie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *