OKR – jaka data rozpoczęcia wdrożenia jest najlepsza?

Myślisz o lepszym zarządzaniu celami w firmie i postanowiłeś wdrożyć metodę OKR? 
Jakie daty rozpoczęcia projektu powinieneś wziąć pod uwagę (kiedy piszę ten artykuł jest 30 września)? 
Jakie są konsekwencje wyboru konkretnej daty?
 
OKR - rozpoczęcie wdrożenia

Dziś mamy 30 września 2021… Kiedy warto rozpocząć projekt wdrożenia metody OKR w firmie, a dokładniej zarządzania celami z wykorzystaniem metody OKR?

Zaczynamy od jutra?

1 października 2021. Jeśli planujesz rozpoczęcie pracy z OKR-ami od jutra, to albo masz już cały okres przygotowań do projektu za sobą albo szanse poniesienia porażki są bardzo duże. Czy nie wpadasz w pułapkę prostoty?

Zacznijmy za miesiąc

1 listopada 2021.  Rozpoczęcie projektu od początku listopada jest lepszym pomysłem, ale weź pod uwagę, że Ciebie i Twój zespół projektowy czeka intensywna praca związana z przygotowaniem projektu. Dodatkowo w ciągu tego jednego miesiąca muszą się zmieścić warsztaty metody OKR, warsztat planowania OKR-ów rocznych oraz warsztaty planowania okresowych OKR dla zespołów, które rozpoczną pracę z metodą w pierwszym okresie.

Zacznijmy za dwa miesiące

1 grudnia 2021. Ta data wydaje się OK. Będziesz miał wraz z zespołem dwa miesiące na zaprojektowanie i przygotowanie procesu OKR. To zazwyczaj wystarcza. Ponadto w czasie tych dwóch miesięcy mobilizacja Twojego zespołu będzie utrzymywać się na wysokim poziomie.

Zacznijmy za trzy miesiące (od nowego roku)

1 stycznia 2022. Ta data pozwala na spokojne przygotowanie procesu, ale ma jedną wadę. Koniec roku to okres świąteczno-noworoczny, kiedy będzie mniej czasu na spotkania i warsztaty oraz planowanie OKR-ów rocznych i kwartalnych. Dodatkowo może się na to nałożyć zamknięcie kwartału i roku w kontekście celów bieżących (targetów) poszczególnych zespołów.

Zacznijmy za cztery miesiące

1 lutego 2022. Ta data daje Ci komfort pracy. Pozwala na uniknięcie nałożenia się końca roku i końca rocznego cyklu OKR. Warto pamiętać, że cztery miesiące przygotowań to czas, w którym mobilizacja do podjęcia projektu może nieco spadać.

Jeśli po przeczytaniu tego artykułu chciałbyś porozmawiać o zaprojektowaniu i przygotowaniu procesu wdrożenia OKR, to z chęcią podzielę się swoim doświadczeniem.