Przejdź do treści

OKR – jaka data rozpoczęcia wdrożenia jest najlepsza?

OKR - rozpoczęcie wdrożenia
Myślisz o lepszym zarządzaniu celami w firmie i postanowiłeś wdrożyć metodę OKR? 
Jakie daty rozpoczęcia projektu powinieneś wziąć pod uwagę (kiedy piszę ten artykuł jest 30 września)? 
Jakie są konsekwencje wyboru konkretnej daty?
 

Dziś mamy 30 września 2021… Kiedy warto rozpocząć projekt wdrożenia metody OKR w firmie, a dokładniej zarządzania celami z wykorzystaniem metody OKR?

Zaczynamy od jutra?

1 października 2021. Jeśli planujesz rozpoczęcie pracy z OKR-ami od jutra, to albo masz już cały okres przygotowań do projektu za sobą albo szanse poniesienia porażki są bardzo duże. Czy nie wpadasz w pułapkę prostoty?

Zacznijmy za miesiąc

1 listopada 2021.  Rozpoczęcie projektu od początku listopada jest lepszym pomysłem, ale weź pod uwagę, że Ciebie i Twój zespół projektowy czeka intensywna praca związana z przygotowaniem projektu. Dodatkowo w ciągu tego jednego miesiąca muszą się zmieścić warsztaty metody OKR, warsztat planowania OKR-ów rocznych oraz warsztaty planowania okresowych OKR dla zespołów, które rozpoczną pracę z metodą w pierwszym okresie.

Zacznijmy za dwa miesiące

1 grudnia 2021. Ta data wydaje się OK. Będziesz miał wraz z zespołem dwa miesiące na zaprojektowanie i przygotowanie procesu OKR. To zazwyczaj wystarcza. Ponadto w czasie tych dwóch miesięcy mobilizacja Twojego zespołu będzie utrzymywać się na wysokim poziomie.

Zacznijmy za trzy miesiące (od nowego roku)

1 stycznia 2022. Ta data pozwala na spokojne przygotowanie procesu, ale ma jedną wadę. Koniec roku to okres świąteczno-noworoczny, kiedy będzie mniej czasu na spotkania i warsztaty oraz planowanie OKR-ów rocznych i kwartalnych. Dodatkowo może się na to nałożyć zamknięcie kwartału i roku w kontekście celów bieżących (targetów) poszczególnych zespołów.

Zacznijmy za cztery miesiące

1 lutego 2022. Ta data daje Ci komfort pracy. Pozwala na uniknięcie nałożenia się końca roku i końca rocznego cyklu OKR. Warto pamiętać, że cztery miesiące przygotowań to czas, w którym mobilizacja do podjęcia projektu może nieco spadać.

Jeśli po przeczytaniu tego artykułu chciałbyś porozmawiać o zaprojektowaniu i przygotowaniu procesu wdrożenia OKR, to z chęcią podzielę się swoim doświadczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *