Przejdź do treści

OKR – jak bezpiecznie zacząć?

OKR - jak bezpiecznie zacząć

Jak bezpiecznie zacząć pracę z OKR w firmie, kiedy nie chcesz stawiać wszystkiego na jedną kartę, zanim nie dowiesz się więcej o samej metodzie?

Oto proponowane rozwiązanie.

Bez rewolucji (na początek)

Kiedy menedżerowie rozważają wdrożenie metody OKR (Objectives & Key Results) w firmie, to często zastanawiają się, jak przekonać się o wartości tej metody, a nie zrobić jeszcze wielkiej rewolucji w firmie.

Wielu członków zarządu oraz menedżerów zrozumiało, że rolą wprowadzającego warsztatu OKR (ja nazywam go Fundamenty metody OKR) jest:

  • Po pierwsze, dostarczenie wiedzy dotyczącej OKR-ów i zdobycie ważnych umiejętności potrzebnych do formułowania celów OKR,
  • Po drugie sprawdzenie, czy proponowana metodyka pasuje do firmy i jej kultury organizacji.

A w praktyce?

Jak wygląda w praktyce bezpieczny start OKR?

Podczas warsztatów „Fundamenty metody OKR” zazwyczaj przedstawiam następujące zagadnienia:

✳️ Pokazuję, jak na podstawie strategii formułować cele roczne firmy, w zgodzie z formułą OKR,

✳️ Wyjaśniam, jak prawidłowo sformułować Osiągnięcie (Objective) oraz jak zapisać Kluczowe Rezultaty (KR),

✳️ Zapraszam uczestników do formułowania własnych OKR-ów i pokazuję różnice między działaniami i rezultatami,

✳️ Przedstawiam roczny proces OKR i pokazuję, jak poszczególne elementy tego procesu (planowanie celów, statusy, retrospektywy i podsumowania) wpływają na doskonalenie procesu i zwiększenie poziomu realizacji celów,

✳️ Pokazuję też, w jaki sposób wizualizować stawiane cele, bieżący poziom ich realizacji oraz jak zwiększać zaangażowanie zespołów w realizację celów ukierunkowanych strategicznie.

Podsumowanie

Uczestnicy warsztatów „Fundamenty metody OKR” potwierdzają, że pomogły im one podjąć decyzję o wdrożeniu OKR w firmie, ale też dały wiedzę i umiejętności, które mogą być wykorzystywane w pracy menedżera i zespołów oraz w czasie realizowania projektów, nawet wtedy, kiedy menedżer nie zdecyduje się na wdrożenie OKR.

A według Ciebie, czy tego typu warsztaty pozwalają w bezpieczny sposób zapoznać się z metodą OKR i zdobyć kompetencje ważne w dzisiejszych czasach?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *