Pewnie niejeden prezes firmy, dyrektor lub menedżer zespołu zastanawia się czasem, jak we właściwy sposób sprawdzić, czy ambitne cele wspierające strategie zostały zrealizowane, czyli jak dobrać miary do ambitnych zamierzeń.
Jak uniknąć sporów
Kiedy menedżerowie formułują ambitne cele ukierunkowane strategicznie w sposób opisowy np. „stworzyć…”, „zbudować…”, „wprowadzić innowację w zakresie…”, „zwiększyć radykalnie…”, „usprawnić proces…”, to mogą spierać się, jak sprawdzić, czy cel jest osiągnięty.
Wiele firm rozumie, że zarządzanie celami OKR (Objectives & Key Results) pozwala nie tylko formułować ambitne, inspirujące cele, ale również ustalić miary osiągnięcia celu.
Budowa fundamentów OKR
Na jednodniowym warsztacie online Metoda OKR – Fundamenty pokazuję, jak właściwie formułować cele:
- Jak opisać pożądany efekt, czyli zapisać Osiągnięcie (Objective) w sposób inspirujący?
- Jak wybierać Osiągnięcia w kontekście ich wsparcia strategii czy własnego wpływu na ich realizację?
- Jak zmierzyć sukces, dzięki dobrze ustalonym miarom, czyli Kluczowym rezultatom przypisanym do Osiągnięcia?
- Kiedy wybierać Kluczowe Rezultaty zawierające miary ciągłe, a kiedy KR-y binarne?
- Jak przestawić myślenie z działań na rezultaty? (Kiedy chcę podnieść świadomość pracowników na temat strategii, to wysłanie 1000 maili nie jest rezultatem, ale działaniem zmierzającym do realizacji celu).
Podsumowanie
Uczestnicy szkolenia „Metoda OKR – Fundamenty” potwierdzają, że po ukończeniu szkolenia podnieśli jakość stawianych celów oraz potrafią dobrze dobierać Kluczowe rezultaty do planowanych Osiągnięć.
Jeśli jesteś zainteresowany skuteczną realizacją strategii, dzięki wykorzystaniu metody OKR, to zapraszam do kontaktu.