Kiedy słucham o wdrożeniu metody OKR, to zastanawiam się, czy jest tu jakaś pułapka – podzielił się ze mną wątpliwościami Robert – prezes jednej z firm, który myślał o wdrożeniu zwinnego zarządzania celami. 🎯
Zdarzyło Ci się kiedyś pomyśleć podobnie o czekającym Cię wdrożeniu?
Cztery typy pułapek
W wielu firmach, które planowały wdrożenie metody OKR, zrozumiano, że już na etapie przygotowania można przedyskutować z konsultantem kwestie najczęściej pojawiających się pułapek i problemów oraz przygotować odpowiednie działania, aby sobie z nimi poradzić.
A co ja odpowiedziałem Robertowi?
Z mojego doświadczenia wynika, że pułapki związane z wdrożeniem OKR można podzielić na cztery główne grupy. Dziś zajmijmy się pierwszą pułapką, która wiąże się z samą definicją – formułą OKR!
Pułapka nr 1 - krok po kroku
W trakcie usługi doradczej, którą zamówił Robert, skupiłem się na pokazaniu różnych aspektów związanych z OKR, pułapek wiążących się tymi aspektami i wypracowaniu sposobów radzenia sobie z pułapkami. Spotkanie przebiegało według następujących kroków:
1️⃣ Przedyskutowałem z Robertem pierwszy aspekt koncepcji OKR – formułę, która rozszyfrowuje akronim:
OKR = Objectives and Key Results
i zgodziliśmy się, że po polsku można powiedzieć, że OKR = Osiągnięcia i Kluczowe Rezultaty.
2️⃣ Identyfikowaliśmy pułapki związane z formułą. Zwróciłem uwagę na dwie często występujące:
⚡️ W prostocie formuły kryje się pierwsza pułapka. Można uznać, że skoro zapis metody jest tak skondensowany i prosty, to i wdrożenie będzie proste.
⚡️ Łatwo jest zapamiętać składowe wchodzące w skład koncepcji zwinnego zarządzania celami, ale samo wdrożenie, to nie tylko decyzja podjęta przez zarząd, ale cały proces.
3️⃣ Wypracowaliśmy wnioski i sposoby radzenia sobie z pułapką prostoty.
Metody radzenia sobie z pułapką formuły
Warto:
✔️ Poznać nie tylko formułę, ale też szczegóły metody i zasady formułowania celów,
✔️ Korzystać ze wsparcia zewnętrznego i rozwijać kompetencje coachów OKR wewnątrz organizacji,
✔️ Nie skakać na głęboką wodę, ale przygotować się do dnia rozpoczęcia wdrożenia,
✔️ Pamiętać, że wdrożenie to zmiana, a zmianą należy zarządzać, aby przebiegała sprawnie i skończyła się osiągnięciem celów,
✔️ Wdrożenie to nie decyzja zarządu, ale proces, który może potrwać rok, a nawet dłużej. (O pułapkach związanych z procesem OKR opowiem w kolejnym artykule).
Wszystkie firmy, które wdrożyły z sukcesem OKR potwierdzają, że formuła OKR jest wprawdzie prosta, ale samo formułowanie i realizacja celów odbywa się w formie ciągłego doskonalenia z kwartału na kwartał.
A według Ciebie, czy takie postępowanie związane z formułą OKR, może zwiększyć szanse na sukces wdrożenia metody?