Przejdź do treści

„Mniej, ale lepiej” – zasada na trudne czasy

Mniej, ale lepiej

Słowa wypowiedziane przez byłego CEO firmy LinkedIn Jeffa Weinera: „mniej rzeczy, za to robionych lepiej” nabierają dziś szczególnego znaczenia. W dobie post-Covid firmy stykają się z rzeczywistością, w której zmniejszony popyt nakłada się na konieczność ograniczania kosztów i rozsądnego korzystania z zasobów.

Mniej, ale lepiej

Nowa zasada Pareto

Zamiast realizować kilkadziesiąt przedsięwzięć, które pozwalają na wykorzystanie niezłych możliwości, dziś należy wybrać kilka stotnych projektów, by wykorzystać te naprawdę najlepsze opcje. Sztuka eliminowania niezłych i dobrych opcji, a stawianie na najkorzystniejsze, staje się konieczną umiejętnością liderów w nowej rzeczywistości.

Można pomyśleć, że kłania się zasada Pareto, która mówi, że 20% działań przynosi 80% efektów. Warto jednak uniknąć pułapki, jaką niesie ze sobą ta zasada. Statystycznie 20% przedsięwzięć jest wartych poświęcania im czasu, ale wiemy to dopiero po ich zakończeniu. Nowa zasada Pareto mówi, że 20% właściwie wybranych działań przynosi 80% efektów.

Mniej, ale lepiej - podejmowanie decyzji

Aby dokonać właściwego wyboru należy rozwinąć umiejętność krytycznego myślenia, aby właściwie ocenić opcje oraz doskonalić kompetencje podejmowania decyzji, aby firmy nie dotknął „paraliż decyzyjny”. Liczy się więc zarówno jakość, jak i szybkość podejmowania decyzji.

Kolejnym etapem, który następuje po przeglądzie i eliminacji zbędnych opcji, jest działanie, które prowadzi od celu do rezultatu. Etap ten wymaga konsekwencji w działaniu, znalezienia i stosowania mechanizmów budujących zaangażowanie wokół wybranego celu oraz umiejętności twardego odmawiania. Ta ostatnia umiejętność jest konieczna, aby wybrane kilka najlepszych możliwości, nie zostało przysypane górą opcji „takich sobie” oraz trywialnych zadań.

Ostrzenie piły

S. R. Covey w książce ?7 nawyków skutecznego działania? opowiada o spotkaniu drwala z przypadkowym przechodniem. Drwal od kilku godzin męczy się, próbując ściąć potężne drzewo . Przechodzień podpowiada mu zrobienie przerwy, na regenerację sił, ale przede wszystkim na ostrzenie piły. Drwal odpowiada, że ?nie ma czasu, bo musi pracować?.

7 nawyk opisywany przez Covey’a, to właśnie „ostrzenie piły”. Oznacza zadbanie o wzmacnianie i regenerację własnych zasobów. Powinny o tym pamiętać osoby, które chcą działać zgodnie z zasadą „mniej, ale lepiej”.

Do efektywnego działania będa im potrzebne:

  • kondycja fizyczna i wypoczęty umysł, aby mieć zdolność do przeglądu opcji, podjęcia decyzji i wytrwania w działaniu,
  • wiedza, aby poznać niezbędne metody i narzędzia,
  • umiejętności, aby wykorzystać w praktyce posiadaną wiedzę,

Wsparcie od Value Creation

Zgodnie z naszą dewizą „tworzenia wartości dla Klienta” przygotowaliśmy cały zestaw propozycji wsparcia firm i osób, które chcą poprawić efektywność robiąc „mniej, ale lepiej”.

Przygotowaliśmy nowy pakiet szkoleń oraz usług doradczych, które umożliwiają rozwój efektywności osobistej, dokonywanie przeglądu sytuacji i możliwych działań, wybór najkorzystniejszych opcji i wytrwałość w działaniu.

Wspieramy też firmy w opracowaniu nowego modelu biznesowego, stawianiu kilku naprawdę ważnych celów, zarządzaniu tymi celami w okresach kwartalnych i przygotowaniu i wdrożeniu mechanizmów wspierających realizację celów.

Tak ważne zmiany w organizacjach nie mogą się udać bez zmiany kultury organizacji. Proponujemy więc diagnozę kultury i wsparcie w wypracowaniu stanu docelowego kultury organizacji, a następnie doradztwo na etapie wdrożenia tak, aby kultura nie zjadła zmiany na śniadanie.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *