Przejdź do treści

Zwinne przywództwo, czyli jakie?

Zwinne przywództwo

Czy jako prezes, dyrektor lub właściciel firmy masz wrażenie, że słowa, jakie zapisał ponad 100 lat temu sekretarz wojny w gabinecie prezydenta USA Wilsona, można przenieść do świata dzisiejszego biznesu?

Przecież się nie rozdwoisz...

Zdarzyło Ci się pomyśleć, że zarządzając firmą, nie jesteś w stanie poprowadzić wszystkich kluczowych dla rozwoju firmy projektów (np. transformacja cyfrowa, wdrożenie OKR czy program rozwoju i zatrzymania talentów), nie mówiąc już o projektach, które „tylko” wspierają realizację celów strategicznych?

Kiedy chcesz pokierować tymi wszystkimi projektami, to zwyczajnie nie starczy Ci czasu, albo zaniedbasz inne swoje obowiązki albo zaniedbasz te projekty! A przecież nie można odpuścić najważniejszych projektów!

A co zrobiłby Newton D. Baker?

W wielu firmach zrozumiano, że efektywne zarządzanie firmą w dzisiejszych czasach wymaga zwinnego przywództwa. Wiedział o tym Newton D. Baker w 1917 roku, kiedy wysyłał do Europy generała Pershinga na czele Amerykańskiego Korpusu Ekspedycyjnego.

Często opowiadam tę historię podczas warsztatów zwinnego przywództwa dla menedżerów najwyższego szczebla.

 

Zwinne przywództwo, czyli...

Kiedy prowadzę warsztaty zwinnego przywództwa, to wtedy pokazuję, jaką rolę pełni obecnie przywódca firmy i jakie zadania oraz zachowania go charakteryzują. Często menedżerowie proszą mnie, abym rozpisał i przedyskutował z nimi dokładniej kwestie zwinnego prowadzenia kluczowych projektów.

Proponuję im zazwyczaj taki zestaw działań, który wspieram poprzez doradztwo:

1️⃣ Wypisz listę kluczowych projektów i zdecyduj, dla których będziesz twarzą projektu, ale nie bezpośrednim szefem zespołu projektowego.

2️⃣ Wypisz zadania, jakie stoją przed liderem projektu, a następnie wybierz osobę, która najlepiej pasuje do roli lidera projektu. (Jak można to skutecznie zrobić, napiszę w kolejnym artykule).

3️⃣ Przekaż wybranemu liderowi uprawnienia i poinformuj go o celach, jakie ma projekt.

4️⃣ Zakomunikuj w organizacji, kto teraz odpowiada za kluczowy projekt i okaż swoje poparcie.

5️⃣ W trakcie projektu zwinnie wspieraj PM-a, usuwając przeszkody na drodze do sukcesu.

Podsumowanie

Menedżerowie, którzy stali się zwinnymi przywódcami potwierdzają, że właściwy wybór i wsparcie dla liderów kluczowych projektów, zwiększyło efektywność realizacji projektów strategicznych, a samym menedżerom dało więcej spokoju na co dzień.

A według Ciebie, czy warto rozwijać umiejętności zwinnego przywództwa?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *