Powyższe słowa, premier Wielkiej Brytanii wypowiedział na spotkaniu najwyższych dowódców przed lądowaniem w Normandii w 1944 roku. Słowa te pokazują, że niemal 80 lat temu zdawano sobie sprawę, jak ważną kwestią jest zwinność (Agile)!
Agile – Fragile (?)
Zdarzyło Ci się usłyszeć różne żartobliwe lub złośliwe powiedzenia dotyczące zwinności? Np. „agile – fragile”?
Moim zdaniem wynikają one ze złego rozumienia, czym jest zwinność np.:
- „Zwinność to działanie bez planu”,
- „Zwinność to zestaw narzędzi gwarantujących efektywność”.
Wiele firm zdało sobie sprawę, że zwinność to nazwa podejścia do podejmowanych działań i przedsięwzięć, które łączy w sobie postawę (i wynikające z niej zwinne zachowania) oraz zestaw praktycznych zwinnych narzędzi. Sama postawa albo same narzędzia – nie działają.
Czym jest zwinne zarządzanie?
Niezależnie czy rozmawiam z menedżerami i pracownikami o zwinnym zarządzaniu celami (OKR), innowacyjnych modelach biznesowych czy zwinnym przywództwie, to na warsztatach pokazuję, co oznacza zwinna postawa (sposób myślenia / mindset):
✔️ Rozpoczynanie od planu strategicznego (strategii, wizji), a nie od szczegółowego harmonogramu czy budżetu,
✔️ Unikanie pułapki jedynej drogi, czyli wybór najlepszej opcji działania,
✔️ Uczenie się na podstawie doświadczenia w ramach cyklu uczenia się (np. PDCA, cyklu Kolba czy cyklu Zwinnego Zarządzania Zmianą),
✔️ Stawianie hipotez i weryfikacja założeń w praktyce, czyli dopuszczenie sytuacji, że hipoteza się nie potwierdzi (przyzwolenie na popełnienie błędu),
✔️ Zaangażowanie w proces jak największej liczby odbiorców zmian, od najwcześniejszego etapu przedsięwzięcia,
✔️ Wykorzystywanie rezultatów działań i informacji zwrotnych do korygowania działań.
Każdy z elementów zwinnej postawy – opisany wyżej – jest przeze mnie łączony z metodami i narzędziami, które można stosować w praktyce i to już na warsztacie albo dzień po warsztacie.
Wnioski
Firmy, które rozumieją zwinność jako podejście do działań, łączące postawę i narzędzia, potwierdzają, że pozwala ono na szybki wzrost efektywności działań, radzenie sobie z niepewnością i niespodziewanymi czynnikami z otoczenia zewnętrznego oraz powoduje wzrost zaangażowania pracowników w realizację celów zespołów i całej firmy.
A według Ciebie, czy takie rozumienie zwinności może budować odporność organizacji na wstrząsy i stać się jednym z ważnych elementów przewagi konkurencyjnej?