Skończyłem lekturę książki „Innowatorzy” Waltera Isaacsona. Autor wspomina w niej, że na zakończenie prezentacji nowych produktów Apple’a Steve Jobs wyświetlał na ekranie wielki slajd przedstawiający skrzyżowanie ulicy Technologicznej z ulicą Sztuk Wyzwolonych. Podkreślał w ten sposób, jak ważne są kompetencje techniczne i humanistyczne.
Ostatni raz stanął przed publicznością podczas premiery iPada 2. Powiedział wtedy:
W DNA Apple’a wpisane jest przekonanie, że sama technologia to za mało – dopiero połaczenie technologii i humanistyki daje rezultaty, które sprawiają, że raduje się nasza dusza.
W. Isaacson, Innowatorzy, Inignis Media, Kraków 2016, s. 704.
Model biznesowy i kompetencje na miarę Przemysłu 4.0
Obserwując cyfrową rewolucję można się spodziewać, że do osiągnięcia sukcesu będzie potrzebny model biznesowy uwzględniający połączenie „dwóch światów” – nauk ścisłych i himanistycznych.
Twórcy innowacji będą łaczyć piękno z inżynierią, literaturę z technologią lub sztukę z procesorami. Doprowadzi to zapewne do powstania nowych usług, platform i sieci społecznościowych.
Sytuacja ta będzie wymagała docenienia piękna matematyki i fizyki przez humanistów oraz poezji i malarstwa przez inżynierów. Inżynier może zdobyć się na przeczytanie „Imienia róży” lub obejrzenie w teatrze „Makbeta”. Z drugiej strony, poetycka dusza może zacząć odróżniać procesor od kondensatora oraz wiedzieć, co to jest rachunek różniczkowy i całkowy (i zrozumieć dowcip z ex).
Chcesz stworzyć model biznesowy na miarę Gospodarki 4.0? Wesprzemy Cię w tym zakresie.