Przejdź do treści

Ile godzin dziennie przeznaczać na realizację strategii?

OKR - ile godzin na strategię.

Czy jako prezes, dyrektor, właściciel firmy lub menedżer zastanawiasz się, ile godzin dziennie zajmuje ci realizacja strategii firmy? Ile czasu przeznaczasz każdego dnia na realizację celów strategicznych?

Realizacja strategii - cele nie zrealizują się same lub "przy okazji"

Na początek podzielę się swoim doświadczeniem:

Kiedyś kompletowałem zespół do realizacji projektu strategicznego z punktu widzenia mojej firmy. Zadawałem kandydatom następujące proste pytanie: Czy jesteś w stanie poświęcić godzinę dziennie na sprawy związane z tym projektem?

W przypadku odpowiedzi „nie” lub „nie wiem”, nie zapraszałem do zespołu!

W wielu firmach zrozumiano, że tylko codzienna praca nad realizacją celów strategicznych jest drogą do skutecznej realizacji strategii. A narzędziem, które wspiera systematyczne działania na rzecz rezultatów, jest metoda OKR (Objectives & Key Results)

Realizacja strategii w praktyce

Kiedy prowadzę warsztaty z zarządzania celami (np. Fundamenty OKR), to najczęściej realizauję następujący scenariusz:

🚩 Na początek pytam menedżerów o ich codzienny rozkład dnia i proszę o jego zapisanie zapisanie na kartce.

🚩 Następnie proszę o wskazanie/obliczenie czasu przeznaczonego na realizację celów strategicznych. Zdarza się, że menedżerowie nie znajdują czasu na strategię w ciągu dnia.

🚩 Po analizie sytuacji, proszę uczestników warsztatów o podawanie sposobów „odzyskania czasu” na działania strategiczne. Zapisuję je i proszę, aby każdy z uczestników zdecydował, który ze sposobów zastosuje.

💡 W efekcie menedżer odzyskuje około 10% czasu działania związane z realizacją celów kwartalnych i rocznych ukierunkowanych na strategię.

💡Docelowo proponuję uczestnikom – w zależności od zajmowanego stanowiska – przeznaczanie na działania strategiczne od 20% do 50% swojego dziennego rozkładu zajęć.

Do dzieła!

Wielu menedżerów potwierdza, że wygospodarowanie czasu na codzienne działania związane z celami strategicznymi, pozwala im na skuteczną realizację strategii w natłoku spraw bieżących.

A według Ciebie, czy takie postępowanie może zwiększyć szansę na realizację najważniejszych celów firmowych?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *